Gülcan Altan yeni Çerkesçe şarkısıyla yayında...

Gülcan Altan Çerkesçe şarkısının hikayesini anlatıyor.

ÇEL'E YEGEK'O  (Okuyan çocuk)

Bir babanın hayata ağıtı ve umut arayışı saklı bu şarkıda. Sürgün zamanında kırılan hayalleri, can çekişen yaşama sevincini sonsuza dek yaşaması için çocuğuna öğütler içeriyor mısralarında. “Oku” diyor; ilmi, bilimi, insanlığı, gözden kalbe akan satır aralarını OKU! Seni, insanlık dışı bırakan safların, safsızlığını OKU! Oku ki, başın eğilmesin ama eğilmenin erdemden geldiğini bil…

Eğitimin önemini halen daha hatırlayamayanların olduğu şu çağda yaşarken, 150 yılı devirmiş bir şiir bu gerçeği yüzümüze kalbimizden attığı okla vuruyor.

Sevgili Kazım Taymaz’ın  vefatından kısa bir süre önce bana emanet ettiği bu mısralar, beni günden alıp, âna, o sahneye götürdü adeta. O acı dönemi işlemiş, noktasından virgülüne… Elden ele dolaşmış belki benim gibi başka aracılara da umut kaynağı olmuştur. Huşt sülalesinden sevgili Emel Baykal Bezek ile çalışmaya başlayıp sizlere ulaştırmak istedik. Yaşayan bir unsur olarak dilimizin ölüm ağrılarındaki bu çağda sizlere orijinal haliyle Çerkesçe olarak paylaşmak istedim.

İçinizdeki ışığa yol tutması, eğitimin, insana insanlığından saygının, bedelsiz sevgilerin önemini göstermeye ve bu konudaki misyoner duruşlara pusula olması dileğimle. Umarım zamandaki bu yolculuk, size bu halkın o zamanlarda yaşadıklarını bir nebze olsun daha derin hissetmenize yardımcı olur.

 

Sevgilerimle…